Fork me on GitHub
#clojure-czech
<
2021-03-30
>
raicotop06:03:36

Na výšce jsem taky narazil na Common Lisp - už tehdy mi LISP přišel elegantní a chtěl jsem se tomu víc věnovat, ale tou dobou jsme ještě nevěděl o CLJ a pragmaticky jsem se rozhodl, že se budu víc věnovat Javě.

raicotop07:03:18

Souhlas, před pár dny to vyšlo na #news-and-articles, je to pěkně napsané

Jakub Holý (HolyJak)07:03:28

Jj, tam jsem to ukradl :) Hlavní bod je ze repl-driven dev je srdcem a duší Clojure. A že by bylo velice prospěšné najít někoho zkušeného a s ní(m) chvíli pár-programovat.

Jakub Holý (HolyJak)07:03:58

Ekstra výzvou Clj je, že jazyk je jen relativně malou částí toho, co je třeba se naučit - že je to víc o tom, jak člověk přemýšlí, sestavuje programy, přistupuje k stavu a práci s daty...

raicotop07:03:35

Rozhodně - REPL-driven devleopment a všechny procesy / vychytávky kolem toho by bylo super vidět naživo, zatím ovládám jen základ, aktuálně používám podobný setting jako @seancorfield - VS Code (calva) + reveal (má o RDD skvělou prezentaci - https://youtu.be/gIoadGfm5T8)

👍 3
jiriknesl11:03:47

Já se k Clj dostal oklikou. Nejdřív jsem dělal nějaou dobu funkcionální programování v https://livescript.net/ a http://www.preludels.com/ Pak jsem se zamiloval do Riaku od Basho, který byl v Erlangu a zkusil se naučit Erlang. Ten se mi nelíbil. A někdy tehdy jsem natrefil na Clojure a měl jsem štěstí, že se mi povedlo ukecat zákazníka, ať mě nechá udělat jim IS v Clojure. No a od té doby jedu Clojure.

jiriknesl11:03:16

A můj první Clojure systém nebyl ani trošku idiomatický Clj. Z LiveScriptu+Prelude jsem si donesl do Haskell-ish zvyky. Ale i tak mě to bavilo, systém fungoval skvěle a už mi to zůstalo.

🎉 3
👍 3
raicotop12:03:12

@jiriknesl jak to s tím zákazníkem dopadlo? funguje systém dosud?

jiriknesl13:03:55

@janpotociar udělali pivot a posunuli business směrem od vybavování VOIP telefony a digitálními ústřednami spíš k budování software ve VOIP. Ten původní systém bylo CRM a provozní systém pro relativně malé, ale časté zakázky (nainstalovat 50 telefonů tam, ústřednu támhle) spíš k řízení vývoje. Takže pochybuju, ale nemám už bohužel s nimi žádný kontakt.

jiriknesl13:03:37

Ale poslední systém, který jsem udělal v LiveScriptu IMHO pořád jede (BPMN editor a kus enginu pro České Radiokomunikace). Ten musí mít tak 10 let.

👍 3
darwin17:03:17

ahoj, ja delal Javascript a kouknul jsem na ClojureScript kvuli tomu, ze ho zminoval Dan Steigerwald na nejake prednasce, no a pak pozdeji jsem presel i na Clojure na strane serveru

jumar06:03:38

Zaujimava prednaska - diky za zdielanie. Specialne sa mi pacil "filtr na noobs" 🙂.

lukas.rychtecky09:03:35

Ten “filter na noobs” je fakt vtipnej. Ale můžu potvrdit, že to tak je. Průměrnej věk prog. v JS bude kolem 22 let, ale v Clojure běžně potkávám lidi, co programují více jak 20 let.