clojure-sweden 2026-09-10

Jag brukar försöka skapa personor i chat system, hänga upp egenskaper på personnamn. Funkar fint i chatgpt. Men oj vad förolämpad jag blev när jag provade i grok, och kallade personan Maggie, efter Margaret Hamilton, hon bakom Apollo Guidance Computer. Grok trodde jag var ute efter nått helt annat. Intresant att man kan bli förolämpad av en dator.

Morn morn!

God morgon!

Christoffer Ekeroth 2026-09-10T07:36:50.974549Z

Någon som är sugen på att komma förbi vårt kontor på ett Copilot-event den 23e september? https://luma.com/lqycpvy6 GitHub är med och sponsrar, det blir mat, dryck och gott samkväm!

🤩 2

Jag skulle typ älska att vara där, men har nog inte tid. Måste förbereda en workshop jag i ett ögonblick av extra idioti gick med på att hålla på Conj…

🥲 1
Christoffer Ekeroth 2026-09-10T12:12:03.760369Z

Synd! Så kan det bli ibland

What! Galet, men jag kanske kan komma. Göteborgare som jag är så är ju livet svårt, men nu råkar jag ha en resa planerad till Stockholm just den dagen 😄 Ok att registrera även om det finns någon chans att det inte löser sig till slut?

Christoffer Ekeroth 2026-09-11T09:43:30.983009Z

Toppen! Nej det är bara att registrera på! Om du märker att det inte funkar så kan du avregistrera dig se, men det är ingen större fara – vi tar alltid höjd för visst avhopp

De kryper in under skinnet på mig också ibland. Jag ser ner på mig själv lite när jag konstaterar det.

Our http://2027.euroclojure.org/newsletters/2026-09-10_newsletter.html is out! EuroClojure will take place in Prague, on May 19–21, 2027. Alongside conference updates, this edition covers sponsorship and links to our sponsorship handout. If you’d like to print or pass along the sponsorship handout, there’s also a http://2027.euroclojure.org/newsletters/2026-09-10_sponsoring-print.pdf. And if you missed our first newsletter, you can http://2027.euroclojure.org/newsletters/2026-07-03_newsletter.html.

2
2
❤️ 3
4
🙌 3
🤘 2

Ja, precis... man ser ner på sig själv, och konstaterar att man är... människa. Var jag konstig som döpte personan efter ett kvinnonamn, borde jag fattat bättre. Varför reagerar jag när det är ett program. Många frågeställningar som blir absurda i tanke. Visst, man brukar ju reagera när man ser läckande abstraktioner, helt vansinnig inkapsling i OO osv. 😂