Fork me on GitHub
#clojure-poland
<
2021-11-24
>
konrad szydlo13:11:40

Cześć czy uczycie sie lub używacie w projektach Fulcro?

Piotr Roterski13:11:57

ja używam :raised_hand:

konrad szydlo14:11:49

Widziałem Twoje komentarze na kanale #fulcro i kontrybucje 🙏

😊 1
konrad szydlo14:11:04

XTDB też wygląda interesująco.

Piotr Roterski14:11:44

Kombinacja fulcro+pathom+xtdb ma według mnie ma duży potencjał i przewagę nad standardowymi architekturami, ale nadal wszystko się rozwija i nie wszystkie ścieżki są przetarte, a próg wejścia duży - czego trzeba być świadomym. Ale to właśnie Fulcro mnie wciągnęło do Clojure, bo nie znalazłem niczego porównywalnego w świecie JS czy Ruby.

konrad szydlo15:11:06

Mnie wciągnął Rum i Datascript do Clojure. Przyjemnie pracuje się z Rum. Komponenty mogę tworzyć elastycznie wg potrzeb np z lokalnym stanem czy jako reaktywne ale przy większych projektach jest dużo powtarzalności i jakaś abstrakcja przydała by się. Teraz w firmie używamy re-frame. Przy prostych ekranach jest ok. Jak mam formularz z dużą ilością danych i gdzie jest większa zależność elementów to robi się spaghetti.

Aleksander23:11:40

@UHA0AQZ2M polecisz jakis link jak razem te trzy wspolpracuja?

Piotr Roterski11:11:07

Z Rumem i Datascriptem jeszcze nie miałem przyjemności pracować, ale re-frame też używam na codzień. Porównując te biblioteki do Fulcro, które stara się być full-stack batteries-included wkraczamy jednak w dyskusję o frameworkach vs bibliotekach. Obie opcje mają swoje silne siły w zależności od potrzeb, ale im bardziej złożona aplikacja, tym ciężej utrzymać spójność kodu, tym bardziej pracując w wiele osób. Fulcro ma wiele fajnych rozwiązań i ficzerów, które korzystając z prostszych bibliotek trzeba byłoby implementować (lub integrować) samemu, nie mając gwarancji, że wyjdzie lepiej. A tu masz gotową i udokumentowaną architekturę i znany z community Railsów efekt collective knowledge - czyli jak dołączasz do projektu, mniej więcej wiesz co i jak, bo chociażby masz całą książkę dokumentacji.

Aleksander14:11:13

"te trzy" - mialem na mysli fulcro+pathom+xtdb

Piotr Roterski14:11:16

no w tamtym projekcie te trzy tam są jako jedna z opcji 🙂 no i tyle, że jest tam fulcro-rad użyty

👍 1
Piotr Roterski14:11:30

ewentualnie to https://github.com/souenzzo/graph-demo tyle, że o wiele starsze wersje tam są użyte, ale projekt prostszy