Morn
Morn!
Morn!
Morn, morn!
Morn! Leste denne på vei til jobb i dag: https://outdata.net/blog/260803 Tenkte den kunne være til inspirasjon for folk som liker Clojure, men tilbringer tid i imperative språk på jobb :)
Den minnet meg om at jeg tidligere har jobbet med å formelt modellere og verifisere systemer (om enn på lavt nivå), og gjorde det i et modelleringsspråk som heter Maude. Det jeg likte best med det språket var at det hadde en elegant måte å skille mellom deterministiske og non-deterministiske beregninger. Jeg gjorde et og annet forsøk på å oversette disse modellene til Clojure, som i retrospekt naturlig ga opphav til en funksjonell kjerne og et imperativt skall.
Artig artikkel, om den litt mindre ambisiøse lillebroen til FK/IS 😄
Denne passer supert til hvordan jeg tenker i Go og Python! 😁 Og passer veldig bra til testing. Hvis du klarer å få det determinstisk, kan du få det testbart.
Tankesettet passer veldig godt til testene jeg skrev for Object Store i clj-NATS. Koden har sideeffekter, men alt er deterministisk, og testene skrevet for å være REPL-vennlige. https://github.com/cjohansen/clj-nats/blob/88805b3b28dd4bb4e5fc7c8dbba2634a51c23318/test/nats/object_store_test.clj
God morn!
Er det noen som har erfaring med å mykt innføre Clojure i en organisasjon med brutalt mye (gammel) Java og Kotlin kode? Tenker på spesielle teknikker eller metoder for å f.eks. bruke Clojure som et slags komplementærverktøy for å utforske, inspisere, debugge og teste Java kode via REPL. Kanskje migrere/skrive om en liten bit Java her og der til Clojure. Jeg pønsker på å gi folk som primært bruker Java og Kotlin en myk og gradvis introduksjon til Clojure, og hvordan det kan brukes til praktiske ting som er vanskelig å få til i Java og Kotlin.
Jeg ble "utsatt" for Clojure for første gang da @kolstae lagde et program for å se på logger i Finn Oppdrag. Et lite komplementærverktøy der, altså.
Og så er jo Clojure "bare" en JAR som du kan legge til et hvilket som helst Java- eller Kotlinprosjekt. Så er det bare å REPL-e inn i dev og begynne å jobbe.
Jeg ville sett etter et problem der det er litt data å gripe tak i! Feks logger, fin data.
mrn
Morn! Moro hvordan tilfeldigheter kan ende opp som en standard: https://ux.stackexchange.com/a/153937
Jeg tenkte over at C-k var et ok valg her om dagen 😂 C-p er print! Krasj! Tilfeldigheter ass.