Morn! đ
Mrn
Uenighet handler ofte om ulike perspektiver. Under man innser at den man er uenig med ikke nÞdvendigvis er en dust, men heller at den har ulikt perspektiv, blir uenighet sÄ uendelig mye mer interessant.
Morn!
Fint Ä vÊre uenig, men jeg blir samtidig resignert av mange folks "det angÄr ikke meg"- eller "er det sÄ farlig da?"-holdninger.
Morn!
Morn!
Det var i dag det var lunch?
Jeg er dessverre pÄ andre sida av byen i dag, sÄ fÄr det ikke til Ä passe. Kos dere!
Hver eneste tirsdag passer dÄrlig for meg, men kos dere!
Morn!
Jeg er ikke i stand til Ä engasjere meg pÄ alle fronter samtidig og mÄ velge og fokusere. Samtidig synes jeg det er litt pussig hva enkelte henger seg opp i, uten at jeg kritiserer dem for Ä prioritere annerledes. Det er deres prerogativ. For Ä ta et konkret eksempel: > Diarrhoeal disease is the third leading cause of death in children under 5 years old and is responsible for killing around 443 832 children every year. (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease) Hvorfor er det praktisk talt ingen som prater om det eller engasjerer seg rundt det i Norge? Samtidig blÄses enkelte lokale dÞdsfall (som ogsÄ er tragisk) opp i media. Folk samler seg rundt det som for meg fremstÄr som relativt bagatellmessige problemstillinger og driver med «virtue signaling» pÄ sosiale medier.
Morn
Forklaringen er kanskje at det som skjer «hjemme» har stÞrre betydning for en selv enn det som skjer «der borte.» NÄr ens egne barn rammes av sykdom engasjerer man seg. Men kanskje ikke nÄr et barn en aldri har hÞrt om pÄ andre siden av jorda rammes av det vi i vesten anser som trivialiteter. Det gikk opp for meg hvor godt vi har det her i Norge nÄr jeg fikk jobbe i Uganda en periode. Det er kanskje en grunn til at de fleste aktive medlemmer av Barnekreftforeningen er familiemedlemmer av barn som har fÄtt kreft. Er det ikke normalt Ä prioritere seg selv, sin egen familie, sitt eget nÊrmiljÞ, sine medborgere? Det som skjer i umiddelbar nÊrhet? Slik Dawkins skriver om i «The Selfish Gene.» Da er det kanskje bedre Ä vÊre Êrlig ovenfor seg selv, og ikke hive seg moralske trender for Ä sminke selvfÞlelsen og skÄre «sosiale poeng.»
Men dette (AI) skjer i umiddelbar nÊrhet - direkte pÄ tastaturet ditt hver dag. SÄ disse argumentene kjÞper jeg ikke.
Morn
Poenget er at de sosiopolitiske og moralske aspektene rundt AI er relativt trivielle greier sammenlignet med andre ting. AI er «bare» nok et teknologisk verktÞy som kan brukes til bÄde gode og onde formÄl. Litt som med kjernefysikk, atomkraftverk vs. atomvÄpen.
MÄ innrÞmme jeg sliter litt med mentalmodellen i Datastar, gitt at jeg har forstÄtt det rett at all kommunikasjon skal vÊre asynkron (http-request som gir respons pÄ SSE-kanalen). Jeg tror hodet mitt er litt mer tilpasset HTMX-stilen, der man kommuniserer via http-requester og fÄr fragmenter direkte. SÄnn utover det sÄ syns jeg at morphdom er ganske spennende ettersom jeg kjenner pÄ at frontend har blitt for komplisert.
Jeg er mest interessert i Ä fokusere pÄ om en kan bruke AI til noe konstruktivt og positivt, for Ä skape verdi og til dels som underholdning. Det betyr ikke at jeg synes problemene og debattene som skjer rundt anvendt AI er uviktige eller uinteressante, og all Êre til dem som velger Ä engasjere seg der. More power to them. NÄr det gjelder etiske og moralske fronter engasjerer jeg meg heller andre steder, som f.eks. ved Ä hjelpe folk lokalt som Þnsker seg ut av lukkede trossamfunn, separasjon av religion og stat, fordi det er noe jeg bryr meg om lidenskapelig hvor jeg ogsÄ har mye erfaring. Jeg vil pÄstÄ at fravÊr av rasjonell skepsis og kritisk tenkning, og religiÞst motiverte styreformer (fortsatt) er et stÞrre problem for menneskeheten enn AI. Det er fordi religiÞse overbevisninger er en av de fÄ tingene som kan fÄ ellers gode mennesker til Ä utfÞre onde handlinger (ofte med teknologi). Men jeg forstÄr godt at andre synes min fanesak er triviell.
Datastar bruker ogsÄ HTTP for meldinger som gÄr klient->server!
og SSE er opt-inn, du kan gjĂžre request/response hvis du vil (htmx-stil knappetrykk erstatter knappen med noe annet)
Litt lengre svar fra clojure-europe: https://clojurians.slack.com/archives/CBJ5CGE0G/p1779263204072499?thread_ts=1779223614.584849&cid=CBJ5CGE0G
herregud, tror jeg har sett den delen av dokumentasjonen fĂžr og sĂ„ har det tydeligvis bare ramla ut av hukommelsen đ§ Takk for korreksjonen!
Jeg trodde lenge nĂžyaktig det samme đ Den tilnĂŠrmingen Nolen snakker om, at serveren pusher full body-html for hver endring, er noe jeg prĂžver Ă„ bli varm pĂ„ selv, men det er en stor overgang, sĂ„ jeg synes det er litt tungt Ă„ komme gjennom.
Selv synes jeg det er gÞy hvor mye kontroll man fÄr fra et Clojure REPL. REPL-eval som dytter innhold rett i nettlesere er utrolig kult Ä ta i. Ultralight-versjon av det pÄ meetup-siden!
Tror ikke jeg har mye problemer med Ä kunne venne meg til at hele bodyen pushes per endring, men det er vel ogsÄ en tanke om at backenden skal eie tilstanden, og da kjenner jeg at det blir litt ubehagelig. Hva skjer i en redeploy da, liksom? Men det er jo spennende tanker,
> Hva skjer i en redeploy da, liksom? Klienten sÞrger selv for reconnects hvis den har mistet tilkoblingen. SÄ jeg tror tanken er at da Þnsker man Ä levere ny HTML. Vet ikke helt hvordan man skal gjÞre det med den tilstanden. Klienten trenger en server-versjon, som sÄ mÄ sendes tilbake til serveren igjen.
Jeg har ikke satt meg inn i Datastar, men «serveren eier tilstand»-modellen gjelder ogsÄ for https://phoenix-live-view.hexdocs.pm/welcome.html hvor hver tilkobling Äpner sin egen websocket og holder tilstanden i en lettvekts serverprosess. NÄr tilkoblingen forsvinner (som ved en redeploy) vil klienten forsÞke Ä koble til igjen, og nÄr den fÄr det til https://phoenix-live-view.hexdocs.pm/form-bindings.html#recovery-following-crashes-or-disconnects som serveren mÄ hÄndtere for Ä synkronisere siste state
jeg har fĂžlt litt pĂ„ at alle veier leder til Beam i det siste đ
Phoenix har jo eksistert en stund, sĂ„ kanskje den lĂžypa er trĂ„kket opp mye mer enn jeg frykter đ Og sĂ„ kommer det jo an pĂ„ typen applikasjon da; de som jeg jobber med i det daglige tror jeg fungerer godt nok med at klienter eier tilstand selv, men jeg skulle gjerne sett at de var mindre drevet av javascript đ
Ja, det er ikke noen mirakelkur dette heller dessverre
Et annet mÞnster som forÞvrig oppfordres til er ogsÄ Ä plassere annen type state (f.eks. aktiv tab eller lignende) i URL-en, f.eks. i search params. I LiveView hÄndteres disse i en egen callback, handle_params. Et eksempel pÄ dette er https://www.mbta.com/schedules/bostonstadium. Kildekoden https://github.com/mbta/dotcom/blob/main/lib/dotcom_web/live/world_cup_timetable_live.ex.
Det er vel ogsÄ et fint pattern uavhengig av om state kun er i klienten eller ei, sÄ kan en sende lenker og lagre bokmerker til denne typen ting
Jeg jobber pĂ„ et prosjekt hvor vi har noe state som burde vĂŠrt i URL'en liggende i localstorage (innlogget "rolle"), og det er noe skikkelig herk med en gang brukerne prĂžver Ă„ vĂŠre flere roller pĂ„ en gang đ« Mest mulig burde vĂŠre i URLen!
(med mÄte)
> Jeg vil pÄstÄ at fravÊr av rasjonell skepsis og kritisk tenkning, og religiÞst motiverte styreformer (fortsatt) er et stÞrre problem for menneskeheten enn AI. Ja, der treffer du kjernen av problemet. Dagens utvikling og bruk av AI er bare et symptom pÄ det.