Morn đ
Mornings!
Det nye iOS designet var ikke sÄ ille allikevel nÄr jeg oppdaget at man kan skru pÄ farger igjen. NÄ er det faktisk ganske alright synes jeg. @christian767
Men det var heeelt ufyselig og umulig Ä lese med «transparent» mode eller hva det nÄ heter.
JĂžss, hvordan gjorde du det?
Det var veldig skjult! Skal se om jeg kan lage en screen recording for Ă„ vise deg...
Slik!
NÄr man gjÞr "long press" pÄ et tomt omrÄde pÄ skjermen, kommer det opp en "Edit" kanpp Þverst til venstre pÄ skjermen. Trykk pÄ den, sÄ "Customize" i menyen som popper opp.
Hvis man velger "Default" sÄ fÄr man tilbake farger og et utseende som ligner mer pÄ det gamle.
Se der
Jeg hadde allerede default pĂ„ đ„ș
Megatrist uten farger da.
Oh! SĂ„ rart. Kanskje "Default" er enda en setting et eller annet sted da.
MÄrn
Morn!
Mrn
Morn!
Morn
Min kollega viste meg i gÄr hvordan han har satt opp/versjonert sine dotfiles ved hjelp av https://www.gnu.org/software/stow/ + source control (Git). Det sÄ ganske smooth ut!
Det startet med at jeg viste ham hvordan jeg har enkelte dotfiler, f.eks. .emacs.d, i et Git-repo. Da viste han meg hvordan han har alle sine dotfiles i ett Git repo đ
https://brandon.invergo.net/news/2012-05-26-using-gnu-stow-to-manage-your-dotfiles.html og https://medium.com/@waterkip/managing-my-dotfiles-with-gnu-stow-262d2540a866 finnes det guides pÄ oppsettet han bruker. Jeg tenkte kanskje noen her ogsÄ ville synes det er nyttig.
hmm, ikke dumt. SÊrlig med Omarchy sÄ trenger jeg et sted Ä ta vare pÄ "mine ekstra greier" siden hele OS-et er basert pÄ dotfiles
Jeg har ogsÄ alle mine i et Git-repo. Det er helt uvurderlig for Ä prÞve nye ting, hvis jeg konfigurerer noe feil, vet jeg med sikkerhet hva jeg hadde fÞr!
har du noe opplegg for Ă„ symlinke ting til riktig sted?
eller er hele $HOME et git-repo med en saftig gitignore?
Jeg synes alt dette funker i teorien, men det er altfor mye mekk hvis jeg bare trenger Ă„ legge til et directory pĂ„ $PATH (som et dĂ„rlig eksempel). Mulig at GNU Stow lĂžser dette elegantâŠ
Og, jeg har stort sett en maskin av gangen, sÄ det Ä skulle holde flere maskiner i synk er ikke en greie.
repoet jeg "tar med overalt" har bÄde dotfiler, notater og smÄ programmer. Jeg kloner det inn i /home/teodorlu/kb eller /Users/teodorlu/kb. Inni kb kan jeg kjÞre ./configure for Ä "skru pÄ" symlinks. Configure hos meg er et vanlig shell script, og starter med dette:
#!/bin/bash
set -e
# Find setup folder in project
DIR=$(cd "$(dirname "$0")" && echo "$(git rev-parse --show-toplevel)/setup")
DOTFILES=$(cd "$(dirname "$0")" && echo "$(git rev-parse --show-toplevel)/dotfiles")
# Ensure that ~/.local/bin exists
mkdir -p ~/.local/bin
# i3 + sway config
mkdir -p ~/.config/i3
mkdir -p ~/.config/kanshi/
mkdir -p ~/.config/sway
mkdir -p ~/.config/waybar/
ln -sf "${DIR}/HOME/.config/i3/config" ~/.config/i3/config
ln -sf "${DIR}/HOME/.config/kanshi/config" ~/.config/kanshi/config
ln -sf "${DIR}/HOME/.config/sway/config" ~/.config/sway/config
ln -sf "${DIR}/HOME/.config/waybar/config" ~/.config/waybar/config
ln -sf "${DIR}/HOME/.config/waybar/style.css" ~/.config/waybar/style.css
Fordelen er at det er sykt direkte, jeg har full kontroll, og jeg slipper indireksjon. Ulempen er at jeg mÄ gjÞre litt jobb nÄr jeg legger til nye dotfiler.
./configure er skrevet idemponent, sÄ jeg bare kjÞrer det pÄ nytt nÄr jeg har endret scriptet.Problemet til Erik blir ikke et problem for meg, fordi mapper kan symlinkes.
Hvorfor ikke? Hvis du endrer pĂ„ en av dine dingser, mĂ„ du vel commitâe det og fĂ„ det opp pĂ„ github?
Jo, jeg mĂ„ committe. Trodde du mente Ă„ legge individuelle filer. Jeg anser det som en fordel â jeg fĂ„r se det tydelig nĂ„r jeg har endret en config-fil.
meh, har andre ting Ă„ gjĂžre đ
Jeg bruker chezmoi til samme formÄl. Virker for Þyeblikket litt overkill, men jeg har flere maskiner og en stasjonÊr != en laptop, sÄ en vakker dag vil jeg nok bruke templatingen der pÄ en eller annen mÄte.
Personlig veldig fan av dette for backup da. Ha en vÄrrengjÞring hvert Är og det holder seg oppdatert med det du trenger osv.
NĂ„ gjenstĂ„r det bare Ă„ skrive enda en dotfile manager i Clojure (https://github.com/babashka/babashka/wiki/Self-contained-executable#uberjar?) som kan legges til pĂ„ https://www.chezmoi.io/comparison-table/ đ "NIH syndrome" for the win.
Ser at GNU Stow heller ikke er med i sammenligningen der.
Jag anvÀnder samma setup för dotfiles tillsammans med https://github.com/nix-darwin/nix-darwin (jobbar tyvÀrr pÄ en Mac just nu). SÄ en sprillans dator installeras enkelt med
1. Install nix-darwin + git
2. git clone my-nix-darwin-repo
3. git clone my-dotfiles-repo
4. cd my-dotfiles-repo && stow -t ~ -S *
5. sudo darwin-rebuild switch> "NIH syndrome" for the win. đ
kom over denne elendige commit-meldinga fra over et Är tilbake. NÄ er den endringa et problem, og jeg har null minne om hvorfor vi gjorde endringa. Commit-meldinga beskriver egentlig bare diffen med prosa, og sier ingenting om den mentale modellen jeg hadde som var den underliggende konsekvensen til hvorfor vi la til denne testen i dirty-checkinga vÄr. Relatert: Ä skrive commit-meldinger med AI er 110% ubrukelig. Jeg kan selv bruke AI til Ä oppsummere en diff om jeg vil. En commit-melding skal si noe om den mentale tilstanden til utvikleren, ikke vÊre prosa som beskriver en diff.
Intensjon er best!
har folk en favoritt-oppskrift til commit-meldinger? Kan/bĂžr det finnes? One size fits all, oppskrift avhenger av kontekst?
Tror "fang intensjonen" er det beste vi har. Vi bruker det ogsÄ litt til Ä fortelle hverandre om ting vi har oppdaget / lÊrt.
Jeg tok tak i en commit-melding nÄ pÄ mandag. Den sa noe ala "endre dette i html-en til Ä bli mer som noe annet." Etter litt diskusjon, fikk vi fanget den egentlige intensjonen: Ä skjerpe UI-et ved Ä fjerne unÞdvendige, distraherende detaljer.
bĂžr alle commits derfor postes til en Slack-kanal o.l?
Vi gjĂžr i alle fall det!
(synd det ikke gÄr an Ä amende til en git-melding uten force push)
Men jeg pleier Ă„ lese commits i magit. 1. Fetch 2. Les committene fra folk 3. Rebase Fu LES commits Ru Husk som FURU. (takk til Magnar!)
tenker av en eller annen grunn alltid pĂ„ @anders nĂ„r jeg bruker magit. Fu-ru-pu(s) har blitt mitt mentale kallenavn, selv om jeg vet etternavnet hans ikke har "Furu" i seg. Xoxo đ
Jeg har rebase som default, sĂ„ min flyt er fu-Fu đ
> (synd det ikke gÄr an Ä amende til en git-melding uten force push) Leste fÞrst "anmelde en git-commit". Det har jeg lyst til innimellom
magit-humor faller kraftig i kategorien "I have noone to show this to" - bortsett fra den flotte gjengen i #clojure-norway đ€
gir det mening Ă„ tenke at alle commit-meldinger skal starte med "Our intention with this commit is to: <melding her>"?
HĂžres ikke dumt ut det!
Github + Slack insisterer pĂ„ Ă„ bare vise fĂžrste linje i commit-meldinga đ„Č Den svelger de flotte essayene mine!
Vi har skrevet custom Slack-meldinger for exceptions i prod, men har ikke rĂžrt commit-meldinger.
rart hvor begrenset ting laget av selskaper med tusener av utviklere ansatt noen ganger kan vĂŠre đ„Č
Jeg lar fÞrstelinjen si hva commit'en gjÞr, pÄ en kort og konsis mÄte innenfor de 72 tegnene (som ikke blir klippet av enkelte viewere), og sÄ en beskrivelse som forklarer intensjon og hensikt.
Jeg har en git commit template som minner meg pÄ Ä formulere committene min i henhold til det @gar sa
nĂ„ har vi kanalen #jassĂ„-git đ„
Jeg brukte den templaten til @anders i mange Är. NÄ er det sÄ innebygget at jeg for det meste skriver fornuftige meldinger pÄ auto. MEN! Det er ikke sÄ rent sjeldent at jeg finner en commit-melding der jeg skulle Þnske at det ogsÄ var et forklarende avsnitt tekst under.
Det er vanskelig Ä vite hva som er viktig Ä huske nÄr du er midt oppe i noe
Det er ogsĂ„ krevende Ă„ skrive en god commit-melding og beskrivelse. Enkelte ganger tar jeg meg selv i Ă„ slurve fordi jeg ikke orker. "Er det sĂ„ viktig da?". Erfaringsmessig, ja đ
hehe, ja
Noen ganger er det jo ikke sÄ viktig, men det er overraskende vanskelig til Ä ta den avgjÞrelsen i Þyeblikket
synd at pull requests pĂ„ github er eneste stedet man kan forfine en commit-melding over tid som et team đ„Č git commit --amend-message hadde vĂŠrt nice
Dette sammenfaller ogsÄ med god commit-hygiene. Istedenfor Ä skyte fra hofta og lage bittesmÄ commits for alt mulig rart ("fix lint error", "forgot about foo", "stuff") som egentlig hÞrer hjemme i en annen commit, sÄ rebaser jeg med fix-up/stop-to-edit fÞr jeg pusher. (forutsetter at man ikke "pusher fra hofta" ogsÄ da)
Morn!
Morn!